T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
YOZGAT / MERKEZ - Fatma Temel Turhan Ortaokulu

Tarihçemiz

Fatma Temel Turhan Ortaokulu; 1982 yılında milli güreşçimiz Yozgatlı Celal Atik´in ismi verilerek eğitim öğretime başlamıştır. Okul hizmete Yozgat ili Merkez Karatepe Mahallesi Karayolları yanındaki 7200 metre karelik arsa üzerine üç kat ve 320 metre kare inşaat olarak oturtulmuş olup, 7 derslikten oluşturulmuştur. Ayrıca 2 derslikten oluşan 1 salon ve idaresi küçük bir öğretmenler odası, hizmetli odası ile kömürlükten oluşmaktaydı.

1996 yılında vatandaş devlet işbirliği ile isim hakkı almak suretiyle protokol yapılıp, mevcut binaya 460 metrekarelik ek bina eklenmiştir.İki bina arası açılarak geçiş sağlanmıştır.Yeni binanın her katında 5 derslik 1 idare odası ve wc ler bulunmaktadır. Ancak bu mevcut binada fiziki olarak yeterli olmamış, Okul bahçesinde bulunan müstakil prefabrik 40 öğrenci kapasiteli kütüphane sökülerek , 2000 yılında temeli atılan 450 metre kare üzerine on iki derslik hizmetli odası ve her katta wc lerden oluşan ek bina yapılmış 2002-2003 Eğitim Öğretim yılında faaliyete geçirilmiştir. Okulumuzun manevi büyüğü yukarıda sayılan bütün bu sayılanları yapan sayın Seyhan Cengiz Turhan Beyefendi dir. Okula da saygı değer eşleri Fatma Temel Turhan Hanımfendi nin ismi verilmiştir.

Kendileri gibi bir Yozgat sevdalısı olan sayın Seyhan Cengiz Turhan´ın da katkılarıyla ilk olarak 1995 yılında 60 çocuk kapasiteli 3 kattan oluşan Fatma Temel Turhan Kreşi inşa ettirerek içi tamamen tefriş edilip, Yozgat Belediyesine devretmiştir. Okul bahçesi içinde bulunan kreşin Fatma Temel Turhan İlköğretim Okuluna halkın talebinin fazla olması sebebiyle Mevcut fiziki binalar yetersiz kalmış ve Seyhan Cengiz Turhan tarafından Fatma Temel Turhan kreşi belediyeden alınarak Fatma Temel Turhan ilköğretim okulu bünyesine katılmıştır.

2011-2012 eğitim öğretim yılında 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesi nedeniyle okulumuz ilkokul ve ortaokul olarak iki kısıma ayrılmıştır.2014-2015 eğitim öğretim yılında ise ilkokul kısmı başka binaya taşınmış ve ortaokul olarak binamızda eğitim öğretime devam edilmektedir.

Okulumuz kadrosunda bir müdür, iki müdür yardımcısı ve 38 öğretmen, iki memur ve 3 hizmetli ile eğitim öğretim hizmetleri yürütülmekte olup okulumuzda 521 öğrenci mevcudu bulunmaktadır.

Okulumuzun hamisi hayırsever işadamı Sayın Seyhan Cengiz Turhan ve eşleri Sayın Fatma Temel Turhan Hanımefendi tarafından yukarda sayılmış olan hizmetlerinin dışında okulumuzdaki fakir öğrencilere her yıl kırtasiye ve giyim yardımı aksatılmadan devam ettirilmektedir. Bu duyarlı davranışlarından dolayı okul idaresi tarafından fakir öğrencilerimiz adına ve okulumuza yapmış oldukları sınırsız katkılarından dolayı kendilerine Şükranlarımızı sunar teşekkür ederiz.

 

Yayın: 23.12.2012 - Güncelleme: 21.03.2015 11:28 - Görüntülenme: 782